środa, 13 kwietnia 2016

"Magonia" Maria Dahvana Headley.

Zapraszam na recenzję.

Autor: Maria Dahvana Headley
Tytuł: Magonia
Data wydania: kwiecień 2015  (w Polsce luty 2016)
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Galeria książki
Gatunek: Science fiction, Fantastyka, YA
Tom serii: #1

Książka była dołączona do lutowego wydania EpikBoxa.

Jak się okazało, "Magonia" jest pierwszym tomem serii. Kolejna część, zatytułowana "Aerie" ma swoją premierę światową zaplanowaną na październik tego roku.

Maria Dahvana Headley jest autorką powieści i opowiadań zaliczających się do różnych gatunków. "Magonia" Jest jej pierwszą książką, która trafiła na polski rynek wydawniczy.

Główną bohaterką powieści jest Aza, nastolatka cierpiąca na wcześniej nieznaną chorobę płuc, przez co trudno jest jej oddychać i normalnie funkcjonować. Pewnego dnia zauważa na niebie statek i tak rozpoczyna się jej podniebna przygoda.

Chciałabym zacząć od stylu pisania autorki. Wydarzenia śledzimy w narracji pierwszoosobowej z perspektywy dwóch osób - Azy i jej przyjaciela Jasona. I w przypadku tej książki widać, które myśli należą do dziewczyny, które do chłopaka. W przypadku innych książek Young Adult, narracja żeńska i męska często zlewa się ze sobą, nie pomiędzy nimi zbyt wielu różnic. Jednak pani Headley udało się wejść w męską rolę i napisać rozdziały Jasona jak należy.

Co do samej treści to jest tu wiele różnych wątków, widać, że autorka ma mnóstwo pomysłów i niestety chce od razu podzielić się wszystkim z czytelnikami. Książka nie jest długa, ale dzieje się w niej sporo, co nie do końca jest jej atutem. Sądzę, że lepiej byłoby odpuścić sobie niektóre kwestie, a skupić się na tych najbardziej istotnych.

Główna bohaterka jest pyskata, sarkastyczna, stara się korzystać z życia na tyle, na ile pozwala jej choroba. Zdziwiło mnie, że gdy znalazła się na statku wyjątkowo szybko się zaaklimatyzowała  i odnalazła w nowej sytuacji, zważywszy na okoliczności, co według mnie nie jest do końca normalnym zachowaniem.
Ale za to Jasona uwielbiam, wiele bym oddała by mieć przyjaciela takiego jak on. Jestem również fanką wątku miłosnego tej powieści.

Autorka wykazała się kreatywnością tworząc świat przedstawiony w książki, aczkolwiek widzę tu inspirację twórczością Neila Gaimana, z którym autorka współpracuje i którego rekomendacje możemy przeczytać na okładce. 

Moja ocena dla tej pozycji to 7/10. Jak na razie zapowiada się ciekawie, zastanawia mnie jak autorka rozwiąże te wszystkie poboczne wątki i już nie mogę doczekać się kolejnych tomów.

5 komentarzy:

 1. Już nie mogę się doczekać lektury. Już od jakiegoś czasu mam chrapkę na tą książkę ;)

  Pozdrawiam!
  http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. O Magonii słyszałam sporo, głównie były to dobre recenzje. Jestem ciekawa co wymyśliła autorka i jaki świat wykreowała. Wydaje się on być dosyć osobliwy, dlatego jeszcze chętniej po niego sięgnę :D Pozdrawiam!
  Ich perspektywy

  OdpowiedzUsuń
 3. mam na tę książkę wielką ochotę. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ją od dawna w planach i mam nadzieję, że będę miała okazję po nią sięgnąć :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem skłonna dać autorce i książce szansę. Mam nadzieję, że kiedy tak się stanie, to się nie zawiodę. ;)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń